pote

En İyi Suşi Çeşitleri

Adana'nın en iyi lezzetlerini sunuyoruz.

En İyi Suşi Çeşitleri

En iyi suşi çeşitleri Adana sushi restoranları arasında Potelounge’de yenir. Suşi’nin çıkış hikâyesi, eski Çinlilerin balıkları koruma çabalarına kadar uzanır. Balıkları pirinç ve tuzla fermente etmek için bir teknik geliştirmişlerdir. O zamanlar balıklarda bu süreç yaklaşık bir yıl ile üç ay arasında sürüyordu. Bu tür fermente balıklara "narezushi" deniyordu. Daha sonra insanlar fermantasyon için pirinç ve balıkla birlikte sirke kullanmaya başladılar. Bu prosedür, ürünün lezzetini arttırdı ve fermantasyon süreci için gereken süreyi kısalttı.

Eski zamanlarda Çinliler balıkları pirinç ve tuzla fermente etmek için bir teknik geliştirmişlerdir. O zamanlar balıklarda bu süreç yaklaşık üç ay bir yıl arasında sürüyordu. Bu tür fermente balıklara "narezushi" deniyordu. Daha sonra insanlar fermantasyon için pirinç ve balıkla birlikte sirke kullanmaya başladılar. Bu prosedür, ürünün lezzetini arttırdı ve fermantasyon süreci için gereken süreyi kısalttı.

Osaka halkı deniz ürünlerini ve pirinci tahta kalıplara sıkıştırmaya başladı ve bugün bildiğimiz suşi tarzı ortaya çıkmış oldu. Bu teknik modern suşinin öncüsü Hanaya Yohei tarafından 19. yüzyılda Tokyo'da geliştirildi. Bu suşi, kullanılan balığın Tokyo Körfezi'nden gelmesi ve Tokyo'nun o zamanlar Edo olarak bilinmesi nedeniyle “Edomae Zushi” olarak adlandırılıyordu.  Bu tür suşi çeşitleri fermantasyon olmadığı için çok daha hızlı hazırlanabilmesi bakımından tercih edilmektedir. En iyi suşi çeşitleri Adana sushi restoranları arasında Pote Lounge’de yenir. Adana sushi restoranları arasında Pote Lounge nezih mekan ve eşsiz sunum ile müşterilerini ağırlamaktadır.

Suşi’nin 4 Temel Sunum Çeşidi

Suşi çeşitlerinin en bilinen sunum şekli yosuna sarılarak yapılmış olan sunumudur. Bu sunum şekli en tipik olmakla birlikte suşi’nin 4 temel sunum çeşidi vardır. Bunlar Nigiri, Maki, Uramaki, Sashimi’dir.

Nigiri: Nigiri el ile sıkıştırılarak hazırlanan haşladığımız pirincin üzerine somon, karides ya da dil balığı gibi deniz ürünleri, yumurta bazen de sebze gibi besinlerin konularak yapıldığı bir sunum şeklidir.

Sashimi: Sashimi çiğ balık etlerinin ince ince dilimlenerek pirinçsiz tek başına servisi yapılan bir sunum şeklidir.

Maki: Maki sunum şekli, herkesin en çok gördüğü sunum şekillerinden biridir. Maki bambudan yapılan hasırlarda sarılır. Çeşitli balıkların ve sebzelerin etrafına pirinç sarılarak yapılan bir sunum çeşididir ve kendi içinde Futomaki,  Hasomaki ve Temaki gibi türleri vardır.

Uramaki: Deniz yosununun suşide iç malzeme olarak kullanıldığı ve pirincin ise dış malzeme olarak kullanıldığı yani tersten sarılarak yapılmış suşi diyebiliriz. Neredeyse en çok tüketilen suşi çeşididir.

En popüler sushi türleri arasında maguro (tonbalık), sake (salmon), tamago (yumurta), ebi (kalamar) ve tako (ika/midye) yer alır. Ayrıca unagi (kızgın su ejderhası), ikura (ikra), toro (yüksek kaliteli tonbalık) ve amaebi (tatlı su karidesi) gibi seçenekler de mevcuttur. Bunların dışında maki, temaki, sashimi gibi farklı sushi türleri de mevcut.

Nigiri İle Sashimi Arasındaki Fark

Nigiri ile sashimi arasındaki farklar şunlardır;

  • Nigiri pirinçle sashimi pirinçsiz yapılır.
  • Nigiri servis edilirken yosun kullanılır ancak sashimide yosun yoktur.

İstediğiniz lezzet ve sunumda suşi yemek için en iyi adres Pote Lounge’dur. Sushinin her çeşidine kolaylıkla ulaşabileceğiniz doğru adres Pote Lounge'dır.

© Wiki Software . All rights reserved. Pote Lounge

Üste Git