pote

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'nın en iyi lezzetlerini sunuyoruz.

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da gezilecek yerler arasında ülkemizin doğal ve tarihi güzellikleri ile öne çıkan en önemli illerinden birisidir. Tarihin binlerce yıl öncesine kadar uzanan yerleşim alanları, doğal güzellikleri ile yıllar boyunca ziyaretçilerine farklı şekillerde tatil yapma fırsatı sunmaktadır. Hem merkezinde yer alan güzellikler hem de ilçesinde bulunan turistik yerleri ve antik kentleri ile Adanada gezilecek yerler unutulmaz anlar yaşatmaktadır.

Adana, Türkiye'nin güneyinde yer alan bir şehir ve burada gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Önemli gezilecek yerler arasında şunlar yer alabilir:

 1. Sabancı Merkez Camii: Bu modern tarzda tasarlanmış cami, şehir merkezinde yer almaktadır ve güzel bir mimari özellikleri vardır.

 2. Seyhan Baraj Gölü: Bu göl, Adana'nın yanı sıra çevre iller için de önemlidir ve yaz aylarında su sporları yapmak için popüler bir yerdir.

 3. Ulu Camii: Bu eski cami, 14. yüzyılda inşa edilmiştir ve şehir merkezinde yer almaktadır.

 4. Adana Arkeoloji Müzesi: Bu müze, şehir ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılar sonucu elde edilen eserleri sergilemektedir.

 5. Ramazanoğlu Halleri: Bu eski yapı, Osmanlı dönemine ait ve şehir merkezinde yer almaktadır.

 6. Yilankale: Bu tarihi kalıntı, Adana'nın yakınlarında yer almaktadır ve tarihi anlamda önemlidir.

 7. Adana Kalesi: Bu kalenin kalıntıları, şehir merkezinde yer almaktadır ve tarihi anlamda önemlidir.

Adana'da Nereleri Gezilir?

Merkezde bulunan Taş Köprüsü, Büyük Saat Kulesi, Pozantı’da bulunan yaylaları, Akdeniz’e sınırı olan plajları ile şehirde gezilebilecek çok sayıda seçenek vardır. İl bu özelliği ile yıl boyunca tarih, doğaseverler ve tatil meraklılarının dikkatini çekmektedir.

Adana ilinin kuzeyinde yer alan Karaisalı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kapı Kaya Kanyonu doğal bir alandır. Şehir merkezine uzaklığı ise 50 kilometredir. Toplam uzunluğu ise 20 kilometre olan kanyon içerisinde yürüyüş yolu yer almaktadır.

Adana Arkeoloji Müzesi diğer güzelliklerden bir tanesidir. 1924 yılında açılan gezilecek yerler arasında Adana Arkeoloji Müzesi Cumhuriyet'in ilk müzelerinden biridir. Açılış sürecinde Atatürk tarafından verilen talimatlar doğrultusunda çalışmalar yapılan müze içerisinde binlerce eser bulunmaktadır. 1950 senesinde bölgede Kuru köprü mevkiinde bulunan Adana Etnografya Müzesi olarak kullanılmıştır.

Osmanlı Ulu Camii: Osmanlı Devletinden önce bölgeye hâkim olan Ramazan oğulları Beyliği döneminde 1600 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından inşa edilmiş bir ibadet hanedir. 1998 yılında şehrin en büyük camisi olarak kullanılsa da bu tarihte  yapılmış olan Sabancı Merkez Camii bu özelliği ondan almıştır.

Yumurtalık Plajı: Adana şehir merkezine 80 kilometre uzaklıkta Akdeniz'e sıfır konumda yer alan Yumurtalık merkezinde bulunan plajdır. Toplam uzunluğu 1 kilometre olup bölgenin en çok ziyaretçi çeken tatil noktalarındandır. Adana’da gezilecek yerler arasında mutlaka not alınmalıdır.

Bebekli Kilise: Adana iline bağlı Seyhan ilçesinde bulunan Tepebağ'da yer alan Bebekli Kilisesi olarak bilinen bu alan aslında St. Paul Kilisesi'dir. 1880'li yıllarda bir İtalyan Katolik Kilisesi olarak inşa edilmiştir.

Anavarza Antik Kenti: Tarihi Kilikya Krallığı'nın merkezi olarak ayakta kalan bir bölgedir. Anavarza Antik Kenti Adana iline bağlı Ceyhan ve Kozan ilçelerinin içerisinde yer almaktadır. Ermeni, Abbasi, Selçuklu, Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Adana da gezilecek doğal yerler 

Adana ve çevresinde, doğal yerler olarak şunlar gezilebilir:

 1. Birecik Şahinleri Milli Parkı: Bu park, Birecik ilçesinde yer almaktadır ve şahinlerin doğal yaşam alanıdır.

 2. Ceyhan Nehri: Adana'nın batısında yer alan bu nehir, doğa yürüyüşleri için uygun bir yerdir.

 3. Sarıçay Milli Parkı: Bu park, Adana'nın kuzeyinde yer almaktadır ve doğa yürüyüşleri, kampçılık gibi aktiviteler için uygundur.

 4. Taurus Dağları: Bu dağlar, Adana'nın güneyinde yer almaktadır ve doğa yürüyüşleri, dağ bisikleti gibi aktiviteler için uygundur.

 5. Çakıt Kanyonu: Bu kanyon, Adana'nın yakınlarında yer almaktadır ve rafting, kaya tırmanışı gibi aktiviteler için uygundur.

 6. Köprülü Kanyon Milli Parkı: Bu milli park, Antalya ilinde yer almaktadır ve doğa yürüyüşleri, rafting, kaya tırmanışı gibi aktiviteler için uygundur.

Adana'da gezilecek tarihi yerler

Adana ve çevresinde, tarihi yerler olarak şunlar gezilebilir:

 1. Misis Mozaikleri: Bu mozaikler, Adana'nın yakınlarında yer alan Misis antik kentinde bulunmaktadır ve Bizans dönemine ait eserlerdir.

 2. Tarsus Kral Mezarları: Tarsus ilçesinde yer alan bu mezarlar, Hitit dönemine ait eserlerdir.

 3. Anavarza Kalesi: Bu kalenin kalıntıları, Adana'nın yakınlarında yer almaktadır ve Bizans dönemine ait eserlerdir.

 4. Cennet ve Cehennem Mağarası: Bu mağaralar, Adana'nın yakınlarında yer almaktadır ve antik dönemlere ait kaya oymalarına sahiptir.

 5. Çevlik Höyük: Bu höyük, Adana'nın yakınlarında yer almaktadır ve Bronz Çağına ait kalıntılar içermektedir.

 6. Tarsus İlyas Bey Camii: Bu cami, Tarsus ilçesinde yer almaktadır ve Osmanlı dönemine ait eserlerdir.

 7. Adana Ulu Camii : Bu cami, Adana şehir merkezinde yer almaktadır ve 14. yüzyılda inşa edilmiştir.

Adana'da Yemek İçin Nere Tercih Edilmelidir?

Adana yemekleri, mutlak suretle gidilmesi gereken yerleri gezdikten sonra yemek için nereyi tercih etmeliyiz sorusunun cevabı ise Pote Lounge olmalıdır. Pote Lounge hem yemekleri ile hem de eğlencesi ile uğramanız gereken bir mekandır. 
Adana'da nerde kahvaltı yapabilirim diye düşünmenize gerek yok. Pote Lounge serpme kahvaltısı ve zengin çeşitleriyle Adana'da kaliteli kahvaltı yapabileceğiniz tek noktadır. Adana'nın zengin yemekleri ve hoş bir Adana akşamında birşeyler içebileceğiniz tek yer Pote Lounge olup gece hayatında da adından söz ettiren bir mekandır.

© Wiki Software . All rights reserved. Pote Lounge

Üste Git