pote

Adana’da Gezilecek Mekanlar

Adana'nın en iyi lezzetlerini sunuyoruz.

Adana’da Gezilecek Mekanlar

Adana’da Gezilecek Mekanlar

Adana’da Gezilecek Mekanlar arasında, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin deltasında verimli sulak arazide kurulu Adana, Hititlerden Osmanlıya kadar gelmiş geçmiş birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Adana da gezilecek mekanlar arasında birçok tarihi, doğal ve kültürel mekan bulunmaktadır.

Ayrıca tarihi kültürel zengin bir mirasa sahip olan Adana’da gezilecek mekânlar oldukça fazladır ve Akdeniz'in İncisi olarak da anılan Adana’da birçok tarihi ve turistlik mekân bulunur.

Adana’da gezilecek yerler arasında Adana Arkeoloji Müzesi, Adana Etnografya Müzesi, Adana Atatürk Evi Müzesi, Adana Sinema Müzesi Bebekli Kilise (İtalyan Katolik Kilisesi) yer alır. Bu mekânların yanı sıra Adana Bedesteni, Sabancı Merkez Cami, Demir Köprü, Yağ Camii, Adana Ulu Camii, Akkapı Şeyh Cemil Nardalı Konağı, Tarihi Kazancılar Çarşısı önemli gezi alanları arasındadır. Yılan kalesi, Misis köprüsü, Ayas antik kenti, Varda köprüsü de Adana’da gezilecek mekânlar arasındadır.

Adananın tarihi ve kültürel güzelliklerinin yanında birbirinden farklı eşsiz lezzetleride bulunmaktadır. Hem yöresel hem çevre illerin lezzetleri hemde dünya mutfağından lezzetler bulunmaktadır. Adana yemek mekanları arasında yer alan Pote Lounge ev yemekleri ve dünya yemeklerini eşsiz bir gösteri ile müşterilerine sunmaktadır.

Adana ilinde gezilecek birçok mekan bulunmaktadır. Aşağıda bazı önerileri sunmak:

Sabancı Merkez Camii: Adana'da en büyük cami olan ve Türkiye'nin en büyük üçüncü camisi olan Sabancı Merkez Camii, Türkiye'nin en güzel camilerinden biri olarak kabul edilir.

Adana Etnografya Müzesi: Adana'nın tarihi ve kültürel mirasını sergileyen bir müze olan Adana Etnografya Müzesi, Adana'nın tarihini ve kültürünü anlamak için idealdir.

Seyhan Barajı: Seyhan Nehri üzerinde yer alan Seyhan Barajı, Adana'nın en popüler yerlerinden biri olup, manzara ve yürüyüş için ideal.

Adana Kalesi: Tarihi kalıntıların yer aldığı Adana Kalesi, Adana'nın tarihi ve kültürel değer taşıyan yerlerinden biridir.

Adana Çarşısı: Adana'nın ünlü çarşılarından biri olan Adana Çarşısı, hediyelik eşya, kumaş ve yerel gıdalar gibi birçok şey satılır.

Adana Botanik Parkı: Adana Botanik Parkı, Adana'nın geniş bitkisini çeşitli görmenizi sağlar.

Atatürk Barajı: Atatürk Barajı, Adana'nın en popüler yerlerinden biridir. Baraj gölünde yüzürken, su sporları yapmak ve manzarayı izlemek için idealdir.
 
Adana Arkeoloji Müzesi : Adana Arkeoloji Müzesi, Adana'nın tarihi kalıntılarının sergilendiği bir müzedir.

Adana’nın Gezilip Görülmesi Gereken Yerleri

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Adana’da Ziya Paşa Bulvarı (yaz aylarında akşam saat 7’den sonra canlanan yerlerden biri Adana Metro Sineması adındaki yerin bir ucu olan bulvar üzerinde)

Mısır Çarşısı ve Çakmak Caddesi (Adana Seyhan’da yer alan Mısır Çarşısı ve Çakmak Caddesi de diğer alışveriş yapabileceğiniz yerler)

Merkez Park (Türkiye’nin en büyük parkı unvanına sahip Merkez Park Seyhan Nehri’nin her iki yakasında konumlanmaktadır)

Çoban Dede Türbesi ve Parkı (Çukurova ilçesinde bulunan park, Seyhan Nehri’nin hemen kenarındaki yüksek tepede yer alan bu park, hem türbe ziyareti hem de bu güzel manzaranın tadını çıkartabileceğiniz bir yer)

Dinozor Parkı (Maketler; ses ve hareket duyarlı olup üzerine çocukların binebileceği şekilde)

Küp Şelalesi (yaz aylarında serinletmesiyle beraber, hem piknik hem de kamp yapabileceğiniz bir doğa harikası).

Bahçecik Şelalesi (Nehrin kenarında hemen Bahçecik Şelalesi’ne bakan kamp ve mesire alanı size unutamayacağınız bir kamp deneyimi yaşamanızı sağlayacak ve sadece şelale değil şelaleye gidiş yolu da kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlıyor olacak) gibi sayısız doğal güzellikleri de vardır.

Türkiye’nin gastronomi başkentlerinden biri olan Adana’da yemek yemek ya da kahvaltı yapmak isterseniz Pote Lounge ‘ye gidebilirsiniz. Gezilecek mekânlar arasında yer alan Pote lounge lezzetlerin tadılması gereken ve mutlaka gezi listesinde yer alması gereken önemli bir yerdir.

© Wiki Software . All rights reserved. Pote Lounge

Üste Git