pote

Adana Turistik Yerler

Adana'nın en iyi lezzetlerini sunuyoruz.

Adana Turistik Yerler

Adana Turistik Yerler

Adana turistlik yerler konusunda zengin şehirler arasındadır. Çukurova bölgesinin en önemli yerlerinden biri olan Adana; tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin olduğu zengin bir mirasa sahiptir. Binlerce yıldır birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapıp geniş coğrafi bir yapıya sahip olan Adana, turistik yerler bakımından zengindir. Mühendislik harikası Varda Köprüsü'nden, vücudunun yarısı yılan yarısı kadın olan Şahmeran'ın yaşadığı kaleye kadar sayısız tarihi ve turistik mekân bulunmaktadır. Pote Lounge olarak aynı zamanda Adana ev yemekleri tatmanız için özel sunumlarımız ile yemek servisi veriyoruz. Adananın turislik yerleriniz gezmeden lezzetleri tadabilirsiniz.

Adana ve Çukurova kültürünü önemli derecede etkileyen gruplar özellikle göçmen, Türkmen ve Yörük aşiretleridir. Türk mimarisinin önemli eserlerini bulunduran şehre ulaşım kolaydır ve Türkiye’nin her şehrinden ulaşım sağlanabilmektedir. Bölgenin tarihi yerlerini ve kültürel miraslarını görmek için şehirde 2-3 gün kalmanız yeterli olacaktır. Adana nın gezilecek turistik yerleri arasında Varda köprüsü eşsiz güzelliği ve tarihi ile turistlerin gezmesi gereken yerleri arasındadır.

Adananın tarihi ve turistik yerleri arasında Adana'da ilk olarak gezilecek yerler arasında Adana müzeleri, Adana arkeolojik müzeleri, Misis mozaik müzesi, Mehmet Baltacı fotoğraf müzesi, Karacaoğlan Edebiyat müzesi, Atatürk müzesi ve Yeşilova Şehitliği müzesi Adana turistik yerler arasında ve ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Adananın turistik yerleri Adana da tarihi yerler birçok uygarlığın izlerini ve kültürlerini  taşımaktadır. Adana’da gezilmesi gereken tarihi yerler Büyük saat, Taş köprü, Kazancılar çarşısı, Adana tren garı, Bahri Paşa çeşmesi, Varda(alman)köprüsü, Misis antik kenti ve Anavarza antik kenti görülmesi gereken tarihi yerlerdir.

Adanaya geldiğinizde turistik yerleri gezerken acıktığınızı hissettiğinizde en iyi lezzetleri sizlere sunan Pote Lounge olarak aynı zamanda Adana ev yemekleri tatmanız için özel sunumlarımız ile yemek servisi veriyoruz.

Adana Doğal Güzellikler

Adana turistik yerler, Çukurova'nın eşsiz doğasının ortasında bulunan Adana turistik yerler; doğal güzellikleriyle de turizm değerini artırmaktadır. Şehir merkezine en yakın konumdaki doğal güzellik Seyhan Baraj Gölü’dür. Önemli noktalardan biri haline gelen Seyhan Baraj Gölü, hem Adana halkı hem de şehre gelen turistler için oldukça güzel manzaralar sunmaktadır. Atatürk parkı, şehrin tam ortasında bulunan kocaman bir alan ve yeşilliğiyle bilinen Merkez park  ve Dilberler sekisi görülmesi gereken doğal güzellikler arasında yer almaktadır.

Adana'nın simgeleri haline gelen Merkez park Seyhan Nehri'nin hemen yanında bulunmaktadır ve adeta şehri ikiye ayıran konum durumundadır. Dilberler sekisi Seyhan Nehri'nin kıyısına konumlandırılmış ve harika nehir manzaraları sayesinde sabah ve akşam yürüyüşleri için vazgeçilmez konum haline gelmiştir. Bisiklet ve yürüyüş yolları bulunan bu bölgede nehir manzarası bulunan kafeler de hizmet vermektedir.

Bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra mutfak kültürü de oldukça gelişmiştir. Deniz ile bağdaşan coğrafyası geçmişten bugüne göç dalgalarının bir merkezi olmasından dolayı zengin bir mutfağa sahiptir. Zengin menü seçeneklerine sahip Adana mutfağını denemek istiyorsanız Pote Lounge 'yi tercih edebilirsiniz.

Adana, Türkiye'nin güneyinde yer alan bir şehir olup, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ünlüdür. Aşağıdaki yerler Adana'nın popüler turistik yerlerinden bazılarıdır:

 1. Sabancı Merkez Camii: Türkiye'nin en büyük cami olarak bilinen ve Adana'nın simgesi olan bu cami, modern tasarımı ve büyük boyutları ile öne çıkar.

 2. Çakmak Camii: 16. yüzyılda inşa edilen bu cami, Adana'nın tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtmaktadır.

 3. Adana Ulu Camii: Adana'nın merkezinde yer alan bu cami, Osmanlı mimarisinin örneklerinden biridir.

 4. Atatürk Müzesi: Adana'nın tarihini ve Atatürk'ün Adana ile ilişkisini anlatan bu müze, şehir için önemlidir.

 5. Adana Kalesi: Türkiye'nin en eski kalelerinden biridir ve Adana'nın tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtmaktadır.

 6. Adana Bölgesel Tarım Müzesi : Bu müze Adana'nın tarımsal zenginliğini, üretim teknolojilerini ve tarımın geçmişini sergiler.

 7. Seyhan Baraj Gölü : Baraj gölünün güzelliklerini keşfedebilir, yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir veya güneşlenmek için uygun bir yerdir.

 8. Kapıçam Ormanı: Adana'nın doğal güzelliklerini keşfetmek için mükemmel bir yerdir. Ormanda yürüyüş yapmak, bisiklet sürebilir veya piknik yapabilirsiniz.

 9. Taşköprü : Osmanlı döneminde yapılmış olan bu köprü, Adana'nın tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtmaktadır.

 10. Adana Ethnographic Museum : Bu müze Adana'nın kültürel ve sosyal geçmişini sergiler.

 11. The Adana Archaeological Museum : Bu müze Adana ve çevresinde yapılan arkeolojik kazıların sonuçlarını sergiler.

 12. Adana Sergi Sarayı : Bu bina , Adana'nın modern tarihini ve sanatını sergiler.

© Wiki Software . All rights reserved. Pote Lounge

Üste Git